http://travelmix.pl/wp-content/uploads/2019/08/transylvania1_2379981a.jpg

KLASZTORY MOŁDAWSKIE I TRANSYLWANIA

Rumunia 8 dni

Trasa: Rumunia
Transport: Autokar

Cena
1790 PLN

Zapytaj o termin

Dzień 1


Zbiórka i wyjazd zgodnie z rozkładem jazdy. Wyjazd w kierunku Rumunii. Przejazd do Satu Mare. Przed kolacją spacer po mieście. Zobaczymy główne atrakcje: kościół z łańcuchami, pomnik Ferenca Kölcsey, fontannę Lupa Capitolina, hotel Dacia i secesyjne kamienice przy Pl. Wolności. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2


Śniadanie. Wyjazd do wschodniej części Maramureszu, regionu związanego z licznymi zwyczajami i legendami. Ruszamy do Negresti Oas. Po drodze zobaczymy tradycyjne wioski „Szwabów” mniejszości narodowej, która przywędrowała tu w czasach królowej Marii Teresy). Dalszy przejazd przez rumuńskie wioski pasterskie. Tylko w tym regionie istnieje tradycja „Sambra oilor”(to uroczystość z okazji wyjścia pasterzy ze stadami owiec w góry, na odległe hale). Dalsza podróż do Sapanty słynnej z wełny, ale i „wesołego cmentarza”. Jego unikalność stanowią drewniane nagrobki z płaskorzeźbami i barwnie malowanymi scenami z życia ziemskiego pochowanych na cmentarzu osób. Zobaczymy więc pasterza z owcami na hali, urzędnika za biurkiem, aptekarza wśród fiolek. Następnie przejazd przełęczą Prislop do Gura Humorului. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3


Śniadanie. Zwiedzanie unikalnych „malowanych klasztorów” wpisanych na listę UNESCO w miejscowościach: Voronet – Moldovita – Sucevita – Humor. Zespół gotyckich cerkwi pokrytych zewnętrzną polichromią stanowi ewenement na skalę światową. Jednocześnie jakość fresków, narażonych przez wieki na kaprysy przyrody, pozostaje do dnia dzisiejszego zagadką dla konserwatorów sztuki. Każdy zespół klasztorny jest utrzymany w innym kolorze: Voronet w błękicie, Humor w różu indyjskim. Najpierw odwiedzimy słynny klasztor Voronet, zobaczymy tu przepiękne, dobrze zachowane freski z XV w. Następnie zwiedzimy klasztor Moldovita, w którym jedna z mniszek powie nam więcej o codziennym życiu zakonnic w tym miejscu. Dalej zwiedzanie Sucevity - „perły klasztorów Mołdawii” i wizyta w warsztacie ceramiki z Marginea. Po południu zwiedzanie klasztoru w Humor, założonego przez szlacheckie rodziny. Kolacja u miejscowej polskiej rodziny chłopskiej, z grillem przy ognisku w Cacica. To jest jedna z miejscowości, gdzie istnieje polska mniejszość narodowa w Rumunii. Po kolacji powrót do hotelu w Gura Humorului. Nocleg.

Dzień 4


Śniadanie: Opuszczamy Mołdawię i przez przełęcz Tihuta wjeżdżamy do Transylwanii. Krótki postój w Bistricy – dawnym kupieckim mieście Sasów. Potem przejazd przez Reghin do Targu Mures. W trakcie spaceru po mieście odwiedzimy Pałac Kultury i największą cerkiew w Transylwanii. Późnym popołudniem przyjazd do Sibiu. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 5


Śniadanie. Dzień poświęcony kulturze Sasów siedmiogrodzkich. Piesze zwiedzanie Sibiu słynącego z budynków z „oczami”: stare miasto, ratusz z VI w., katedra, żelazny Most Kłamców. Przejazd do Sibiel gdzie zobaczymy unikalne muzeum ikon malowanych na szkle, po drodze zaś kościół warowny w Cristian. Na miejscu w Sibiel tradycyjna rumuńska obiadokolacja. Powrót do hotelu w Sibiu, nocleg.

Dzień 6


Śniadanie. Wyjazd w kierunku Sigisoary, miasta w całości wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po drodze odwiedzimy Stejarisu – najpiękniejszą wieś w całej Rumunii. Następnie przejazd do Biertan, gdzie znajduje się jeden z najpiękniejszych kościołów warownych w Transylwanii. Legenda mówi, że przez 300 lat nie było tu żadnego rozwodu. Sighisoara – zobaczymy dom, w którym urodził się Drakula, Wieżę Zegarową, szkołę oraz kościół na wzgórzu. Powrót do Sibiu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7


Śniadanie. Wyjazd w kierunku Oradei. Po drodze zwiedzanie Kluż (Cluj Napoca) – dom, w którym urodził się węgierski król Matei Korwin, konny pomnik sławnego króla, kościół św. Michała, Ogród Botaniczny z cieplarniami i ogrodem japońskim. Przyjazd do Oradei czyli Wielkiego Waradynu. Zwiedzanie Starówki, m.in.: cerkiew z unikalnym mechanizmem zegarowym wskazującym fazy księżyca, największa katedra barokowa w Transylwanii, przed którą ustawiono pomnik św. Władysława z 1390 r. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 8


Śniadanie. Wyjazd w kierunku Polski. Powrót do polski w godzinach wieczornych.

Cena obejmuje

 • Zakwaterowanie: Hotel 3*** pokoje 2 osobowe z łazienkami.Pokoje 1 osobowe na zapytanie za dopłatą
 • Wyżywienie: śniadania w formie bufetu , oraz kolacje serwowane (napoje do kolacji płatne dodatkowo).
 • Transport: autokar klasy LUX lub komfortowy BUS (uzależnione od ilości osób)
 • Opieka pilota oraz lokalny przewodnik
 • Ubezpieczenie: KL, NNW + bagaż
 • Inne swiadczenia: bilety wstępu do zwiedzanych obiektów zgodnie z programem

Cena nie obejmuje

 • Uwaga: Cena nie zawiera wydatków osobistych

O kraju


 • Kraj: Rumunia
 • Stolica: Bukareszt
 • Największe miasta: Bukareszt,Kluż-Napoka, Timisoara, Jassy
 • Język urzędowy: rumuński
 • Waluta:1 lej = 100 banów (RON)
 • Ludność:19 250 617 (2017)
 • Strefa czasowa:UTC +2 – zima, UTC +3 – lato (czas polski + 1 godzina)
Podział administracyjny

Rumunia jest krajem silnie scentralizowanym. Dzieli się jedynie na 8 regionów rozwoju, a w szczeblu niższym na 41 okręgów. Bukareszt funkcjonuje jako oddzielna stołeczna jednostka administracyjna.

Przepisy wyjazdowe

Rumunia jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, ale nie należy do strefy Schengen, dlatego do wjazdu do Rumunii należy posiadać dowód osobisty lub paszport. Obywatele polscy mogą jednorazowo przebywać na terenie tego kraju przez 90 dni.

Przepisy celne:

Cudzoziemcy mogą swobodnie wwozić do Rumunii i wywozić kwotę do 10.000 EUR. Powyżej tej liczby należy dokonać pisemnej deklaracji zarówno przy wjeździe jak i wyjeździe. Restrykcje celne są analogiczne do wszystkich państw członkowskich UE.

Opieka zdrowotna

Obywatele państw UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadający Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) mogą korzystać z publicznej i niezbędnej opieki zdrowotnej za darmo. Jednakże zalecane jest wykupienie dodatkowego świadczenia ubezpieczeniowego prywatnego, które pokryje koszty leczenia i opiekę medyczną w szerszym zakresie.

Komunikacja

Najlepszym sposobem transportu po Rumunii jest narodowy przewoźnik kolejowy oferujący bardzo bogatą sieć przewozów pomiędzy dużymi, jak i mniejszymi miastami z wykorzystaniem mocno modernizowanego taboru na początku XXI wieku. Bilety można zakupić przez internet, lecz równie wygodne jest wykorzystanie automatów biletowych znajdujących się na wszystkich większych dworcach.

Klimat

Rumunia jest położona w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Zróżnicowane ukształtowanie terenu oraz masywne pasmo Karpat przecinające kraj w połowie powoduje liczne różnice pomiędzy regionami państwa. Ciepłe masy powietrza napływające znad Morza Czarnego i góry stanowiące swoistą barierę mają pozytywny wpływ na złagodzenie i ocieplenie obszarów na zachód i południe od Karpat. Inne regiony, w tym Transylwania, charakteryzują się klimatem podobnym do Europy Środkowej, w tym Polski.

Adres placówki dyplomatycznej

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Bukareszcie Aleea Alexandru 23 011821, sector 1 Bucuresti, Romania

Dokumentem podróży wymagany jest ważny dowód osobisty lub ważny paszport.

x

RezerwujWycieczka

data-rezerwacji   cena
Pozostałe Terminy