http://travelmix.pl/wp-content/uploads/2019/08/albania-saranda.jpg

PERŁA BAŁKANÓW

Albania Macedonia 9 dni

Trasa: Albania Macedonia
Transport: Autokar

Cena
2090 PLN

Zapytaj o termin

Dzień 1


Zbiórka uczestników o godz. 03:45 . Wyjazd o godz. 04:00. Przejazd do Belgradu (Serbia). Przyjazd i zakwaterowanie w hotelu ok. godz. 17:00. Obiadokolacja. Wyjście z pilotem na zwiedzanie Starego Miasta. Powrót do hotelu. Nocleg.

Dzień 2


Śniadanie. Po śniadaniu kontynuacja przejazdu przez Serbię i Czarnogórę. Na trasie malownicze kaniony rzek i fantastyczne krajobrazy: najgłębszy w Europie kanion rzeki Tara, jego głębokość miejscami dochodzi do 1250 m, kanion rzeki Morača z XIII-wiecznym Monastyrem Morača. Po drodze krótkie postoje celem podziwiania pięknych widoków . Przyjazd do Podgoricy (Czarnogóra). Zakwaterowanie w hotelu. Odpoczynek. Kolacja. Nocleg.

Dzień 3


Śniadanie. Przejazd do Szkodry (Albania). Szkodra, położona nad brzegiem jeziora o tej samej nazwie, największego na Bałkanach, Szkodra znana również jako Scodra, Scodrium, Scuttari lub Skadar jest jednym z najstarszych miast w Albanii. Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z około 4 wieku p.n.e. Pod koniec 3. wieku p.n.e., jedno z plemion iliryjskich utworzyło królestwo iliryjskie ze stolicą Shkodra. Była ostatnim miastem, które uległo okupacji imperium otomańskiego, w 1472 r. Szkodra to jedno z najważniejszych miast Albanii. To nie tylko centrum historyczne, lecz również centrum edukacji, kultury i handlu. Przez ostatnie lata miasto bardzo zaniedbywane, przeżywa obecnie prawdziwy rozkwit. Szkodra jest również centrum albańskiego katolicyzmu, a także dobrym przykładem tolerancji między religiami. Tu znajdziemy wyznawców wszystkich religii jakie występują na terenie Albanii. Największą atrakcją miasta jest oddalony o 3 km od centrum zamek Rozafa. Zamek wznosi się u zbiegu rzek Bunës, Drin i Kir. Z potężnych murów roztacza się wspaniały widok na okolicę. W oddali widać centrum miasta, rzeki Bunës i Drin oraz otoczone wzgórzami Jezioro Szkoderskie. U podnóża góry na której wybudowano zamek, stoi jeden z największych meczetów w Albanii – Meczet Ołowiany. Nazwa pochodzi od materiału, z jakiego zrobiony jest jego dach. . Przejazd do Durres (Albania). Zakwaterowanie w hotelu. Odpoczynek. Kolacja. Nocleg.

Dzień 4


Śniadanie. Wycieczka autokarowa do Tirany. Stolica Albanii znajduje się w centralnej części kraju. Jest to ponad 300-tysięczne miasto, które stopniowo zamienia się w największa metropolię kraju, ośrodek administracyjny, rządowy, kulturowy, gospodarczy i uniwersytecki. Miasto jest stosunkowo młode – założona została na początku XVII wieku. Atrakcją turystyczną Tirana stała się niemal natychmiast po obaleniu reżimu i otwarciu granic Albanii. Większość zabytków oraz najciekawszych miejsc, wartych zobaczenia w mieście, koncentruje się w samym centrum. Podczas wycieczki nie można ominąć m.in. placu Skenderbega z budynkiem Muzeum Narodowego i Opery, starego meczetu Ethem Beja, tzw. Piramidy (obecnie zamknięty budynek, a pierwotnie mauzoleum Hodży), budynku dawnego Komitetu Centralnego Partii Komunistycznej oraz tzw. Bloku (w okresie reżimu zamkniętej dzielnicy, w której mieszkali członkowie Partii z Enverem Hodżą na czele). Ze względu na położenie w niecce pomiędzy wzgórzami i wyżynami, klimat w mieście nieco różni się od okolicy – temperatury są wyższe o kilka stopni. Niedaleko Tirany znajduje się główne albańskie lotnisko – im. Matki Teresy.Tradycyjny charakter miasta zmienił się i w ciągu ostatnich lat powstały nowoczesne budynki, centra handlowe i galerie. Na "gruzach" dawnej dzielnicy aparatczyków partyjnych, Ishi Bloku powstało centrum nocnej Tirany z setkami kawiarni, klubów, pubów i dyskotek.Powrót do hotelu. Korzystanie z infrastruktury hotelu. Odpoczynek. Kolacja . Nocleg.

Dzień 5


Śniadanie. Całodzienny odpoczynek. Korzystanie z infrastruktury hotelu. Odpoczynek. Kolacja. Nocleg.

Dzień 6


Śniadanie. Wycieczka autokarowa: Kruja, jest to małe miasteczko położone na zboczu góry o tej samej nazwie. Miasto posiada bardzo bogatą historię. Średniowieczna stolica państwa albańskiego, założona przez bohatera narodowego Albanii Gjergj Skanderbega. Zamek położony na wzgórzu miasta jest symbolem średniowiecznej historii walk narodu albańskiego pod wodzą Skanderbega. Zamek wzniesiono w VI w. Przy murach obronnych stoi 9 wież obserwacyjnych, skąd wypatrywano osmańskich najeźdźców. W czasach imperium otomańskiego Kruja była centrum oporu i walk przeciwko najeźdźcy. Dawna nazwa Kruj to Arberia, skąd pochodzi dzisiejsza nazwa państwa Albania. W Kruj najważniejszym miejscem jest pięknie położona budowla warowna, w której znajduje się muzeum albańskiego bohatera narodowego - Skanderbega. Zamek jest odrestaurowany, a u jego podnóża możemy kupić wyroby rękodzielnicze i bardzo dobry koniak w przeróżnych butelkach, noszący nazwę bohatera. Powrót do hotelu. Kolacja. Nocleg.

Dzień 7


Śniadanie. Przejazd do Ohrid. Miasto Ohrid położone w południowo-zachodniej Macedonii, od 1980 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W mieście zachowały się liczne cerkwie, ruiny bazyliki, ruiny twierdzy, starożytny teatr. W mieście działa muzeum piśmiennictwa słowiańskiego. Zwiedzanie głównych zabytków, m.in. cerkwi św. Zofii z zachowanymi freskami z XI wieku, św. Pantelejmona, św. Jana w Kaneo, starego bazaru, fortyfikacji, antycznego teatru, muzeum ikon. Przejazd do Skopie Macedonia. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja. Nocleg.

Dzień 8


Śniadanie. Następnie udamy się na zwiedzanie stolicy Macedonii. Skopie przez długi czas znajdowało się pod panowaniem Imperium Osmańskiego, co zostało zachowane w architekturze z okresu panowania tureckiego (łaźnie, zajazdy, meczety – głównie z XV wieku) w muzułmańskiej części miasta. Zwiedzanie starego miasta, m.in. łaźni Daud Pasha (jednej z największych na Bałkanach), obecnie Art Galery, meczetu Mustafa Pashy, meczetu Isa Bey, kamiennego średniowiecznego mostu, tureckiego bazaru. Przejazd do Nowego Sadu (Serbia). Zakwaterowanie w hotelu. Wyjście na krótkie zwiedzanie miasta. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 9


Śniadanie . Wyjazd do Polski. Jazda non-stop. Po drodze krótkie postoje. Przyjazd w godzinach wieczornych.

Cena obejmuje

 • Zakwaterowanie: Hotel 3***, pokoje 2 osobowe z łazienkami.Pokoje 1 osobowe na zapytanie za dopłatą
 • Wyżywienie: śniadania w formie bufetu , oraz kolacje serwowane (napoje do kolacji płatne dodatkowo).
 • Transport: autokar klasy LUX lub komfortowy BUS (uzależnione od ilości osób)
 • Opieka pilota oraz lokalni przewodnicy
 • Ubezpieczenie:KL, NNW + bagaż
 • Inne świadczenia:bilety wstępu do zwiedzanych obiektów zgodnie z programem

Cena nie obejmuje

 • Uwaga: Cena nie zawiera wydatków osobistych

O kraju


 • Kraj:Albania
 • Stolica:Tirana
 • Największe miasta:Tirana, Durres, Szkodra, Wlora
 • Język urzędowy: albański
 • Waluta:Lek (ALL)
 • Ludność:3 038 594 (2016)
 • Strefa czasowa:UTC +1 – zima, UTC +2 – lato (czas polski)
Podział administracyjny

Albania dzieli się na 12 obwodów (qarki), które składają się z 36 okręgów (rrethy). Te z kolei podzielone są na 351 gmin.

Przepisy wyjazdowe

Obywatele polscy mogą wjeżdżać na terytorium Albanii w celu pobytu o maksymalnej długości 90 dni. Od maja 2009 r. możliwy jest wjazd na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

Przepisy celne:

Albania nie ma określonych przepisów co do kwoty pieniężnej czy ilości materiałów jakie można wwozić przez przejście graniczne. Regulacje prawne mówią jedynie, że mają być to wartości przeznaczone do użytku własnego. Wywóz pieniędzy jest ograniczony do 10.000 EUR na osobę. Istnieją dodatkowe przepisy odnoszące się do wywozu dzieł sztuki oraz przedmiotów dziedzictwa kulturowego Albanii.

Opieka zdrowotna

Polska posiada umowę z Albanią odnośnie udzielania bezpłatnej pomocy medycznej, jednak z powodu niedoinwestowania publiczna służba zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Dlatego lepszy sposobem w przypadku potrzeby będzie skorzystanie z prywatnej przychodni w jednym z większych miast. W tym celu zalecane jest posiadanie prywatnego ubezpieczenia, które uchroni od większych kosztów opieki medycznej. Dodatkowo placówki służby zdrowia wymagają posiadania paszportów w celu uregulowania kosztów leczenia z firmą ubezpieczeniową.

Komunikacja

Pomimo prób masowych inwestycji transport kolejowy praktycznie nie funkcjonuje poza nielicznymi połączeniami, zaś sieć drogowa (oprócz dróg łączących największe miasta) w większości odbiega od przyjętych standardów europejskich. W Tiranie znajduje się port lotniczy, który umożliwia dostanie się do Albanii z wielu miast Europy, a port w Durres pozwala na transport promami z licznych przystani na wybrzeżu Włoch. W największych miastach funkcjonuje transport autobusowy, który oprócz taksówek jest jedynym sposobem szybkiego przemieszczania się.

Klimat

Albania jest położona w strefie klimatu podzwrotnikowego, który nad morzem i na nizinach ma odmianę śródziemnomorską porównywalną do innych państw południowej Europy, zaś w górach chłodniejszą, która jest podobna do innych górskich państw Półwyspu Bałkańskiego.

Adres placówki dyplomatycznej

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Tiranie Ambasade Polakë Rruga e Durresit 123, Tirane, Albania

Dokumentem podróży wymagany jest ważny dowód osobisty lub paszport.

x

RezerwujWycieczka

data-rezerwacji   cena
Pozostałe Terminy